Staff

Kristen Girten - Principal 
Rosanne Boszor - Administrative Assistant
Dianne Thomas - Secretary 
Mark Schuler - Director of Information Technology & Athletic Director
Bill Griese - School Support 
Lucy Ashley - Multi-Media Coordinator 
Katie Lappe - Day Care Director 

Lisa Cossey - Youth First Counselor / Social Worker

Faculty

Lynn Scheessele - Kindergarten
Debbie Achilles - Kindergarten
Kelly Buttrum - 1st Grade
Ann Galbraith - 1st Grade
Amy Kessler - 2nd Grade
Jenny Masterson - 2nd Grade
Courtney Kraft - 3rd Grade
Patti Woolen - 3rd Grade
Erin Seidl - 4th Grade
Amy Hart - 4th Grade
Laurie Sammet - 5th Grade
Joe Mayer - 5th Grade
Dana Davis - 6th Grade Homeroom, Math (6), PE (K-3)
Maria Watson - 6th Grade Homeroom, Literature (7-8), Language Writing (7-8), Grammar (6) 
Shari Hirsch - 7th Grade Homeroom, Science (6-8)
Vallee Gries - 7th Grade Homeroom, Math & Algebra (7-8), Problem Solving (7-8), Computer Applications (6)
Matthew Carey - 8th Grade Homeroom, Social Studies (6-8)
Michelle Fulton - 8th Grade Homeroom, Literature (6), Religion (6-8)


Tammy Angermeier - Resource Teacher
Lisa Cossey
- Youth First
Anna Creek
- Vocal Music
Ben Goedde - Physical Education/Health PE (4-8), Health (6-8)
Mackenzie Stolz - Spanish (7-8)
Jenny Stuart - Art (K-8)
Mary Buedel - Band
Laura West - Grammar (7-8) and , Resource Teacher

Teacher Assistants

Karen Henderson
Sherri Beyer
Kathy Raley

Preschool Staff

Brandee Schnarr - Early Childhood Education Coordinator
Beth Elpers
- Preschool Director / PreK Teacher
Claudia Cooper - PreK Assistant
Susan Bassemier - PreK Assistant 
Anna Ubelhor - Preschool Teacher
Karen Neth - Preschool Assistant
Laurel VanDoornik - Preschool Aftercare
Natalie Neisen - Preschool Staff

Cafeteria Staff

Angie Skelton - Cafeteria Manager
Jennifer Nixon - Cafeteria Assistant
Angie Scheberle - Cafeteria Assistant
Jaime Scheller - Cafeteria Assistant

Maintenance Staff

George Fleming - Maintenance Supervisor
Scott Ferguson - Maintenance Staff
Tony Reckelhoff - Maintenance Staff